This is a SEO version of KurierWL_1_2011. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »W ciągu sześćdziesięciu sekund ludzkie ciało przetwarza kwadrylion (czyli bilion bilionów) atomów tlenu, kilka trylionów dwutlenku węgla i olbrzymią liczbę produktów ubocznych trawienia. Po czterdziestu latach dziewięćdziesiąt procent atomów, z których zbudowane jest nasze ciało, ulega całkowitej wymianie. Czy dalej jesteśmy tymi samymi istotami? Michael Hanlon skupia swoją uwagę na dziesięciu kontrowersyjnych pytaniach, na które naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi, i w krótkich, błyskotliwych rozdziałach wyjaśnia, kiedy te fascynujące kwestie zostaną ostatecznie zgłębione.
W jaki sposób funkcjonuje czas? Czy istnieją zjawiska paranormalne? Czy zwierzęta mają świadomość? Czy możemy żyć wiecznie? Dlaczego jesteśmy otyli… i czy to ma znacze-nie? Odpowiedzi możemy poznać wcześniej, niż się spodziewamy.
Dla tych, których interesują wielkie zagadki dotyczące naszego życia, wszechświata lub wszechświatów. Inspirująca. Koniecznie kupcie.
„Business and Finance Ireland”
Michael Brooks
13 rzeczy, które nie mają sensu. Najbardziej intrygujące naukowe zagadki naszych czasów
przeł. Monika Apps cena ok. 29,90 zł
Michael Brooks
Najbardziej intrygujące naukowe zagadki naszych czasów
przeł. Monika Apps cena
Michael Hanlon
10 pytań, na które nauka nie znalazła (jeszcze) odpowiedzi. Przewodnik po naukowym buszu
przeł. Jakub Góralczyk cena 29,90 zł
Michael Hanlon
odpowiedzi. Przewodnik po naukowym buszu
przeł. Jakub Góralczyk cena
Czy to możliwe, że nasz wszechświat, zamiast powoli się kurczyć, tak naprawdę rozrasta się z zawrotną prędkością? Czy zarejestrowa-ny w 1977 roku tajemniczy sygnał z kosmosu mógł być przekazem od obcej cywilizacji? Czy są bardziej wydajne metody reprodukcji niż seks? Michael Brooks – doktor fizyki kwantowej, pisarz, felie-tonista, dziennikarz – opisuje trzynaście spraw, które wg naszej wiedzy nie mają większego sensu, ale które mogą wkrótce dopro-wadzić do rewolucyjnych odkryć. Okazuje się, że nauka jest tym bardziej ekscytująca, im bardziej niedorzeczne i absurdalne stają się jej odkrycia.
Książka ...idealna zarówno na pogawędki przy basenie, jak i spotka-nie członków MENSY, gdy chcemy zabłysnąć.
„USA Today”
G eorge Bernard Shaw stwierdził kiedyś, że nie warto wie-rzyć w zabobony, bo… to przynosi pecha. Oscar Wilde głosił, zasad woli przesądy, a Albert Einstein znany jest z powiedze-yjemy w takim dziwnym świecie, w którym łatwiej jest rozbić ż obalić przesąd”.
w XXI wieku, w świecie zaawansowanych techno-logii i niebywałego rozwoju nauki, nadal podlegamy ab-solutnej władzy przesądów. Nawet jeśli uważamy siebie za racjonalistów. Nie lubimy zaczynać rzeczy w piątek (a już broń Boże w piątek trzynastego), rozsypanie soli albo stłuczenie lustra budzi w nas złe przeczucia i wpra-wia w zły humor, za to widok kominiarza wręcz przeciw-nie – jak najszybciej szukamy guzika, za który mogliby-śmy się złapać. Na szczęście.
Harry Oliver, brytyjski dziennikarz i redak-tor zebrał ponad 250 przesądów, które spotykamy we wszystkich dziedzinach naszego życia. Powstała w ten sposób unikalna kolekcja, pełna zaskakujących przykładów, ciekawostek i anegdot. Uzupełnieniem opowiastek o przesądach i ich genezie są dowcipne ry-sunki Mike’a Mosdale’a.
Czarne koty przynoszą szczęście (lub pecha)
Przesąd, iż czarne koty przynoszą szczęście, jest względnie młody, pochodzi bowiem z połowy XIX w. Za-piski jeszcze z XVII w. sugerowały, że czarne koty powin-ny raczej przynosić pecha – chociaż zależało to również od okoliczności, w jakich ów kot się pojawiał. Na przy-kład czarny kot kroczący w naszym kierunku miał przynosić szczęście, jednak jeśli przebiegał nam drogę, zwłaszcza o poranku, oczywiste stawało się już, że jest wysłannikiem zła. Zdarzało się, że osoby wykonujące
niebezpieczne zawody, jak górnicy i rybacy, nie wycho-dzili do pracy, gdy drogę przebiegł im rano czarny kot. Lęk przed przebiegającym drogę czarnym kotem jest dziś wciąż żywy w Stanach Zjednoczonych i wielu innych częściach świata, w tym w Polsce. Często za jedyne le-karstwo w takich okolicznościach uważa się splunięcie. Niezależnie od tego, czy szczęśliwy, czy nie, czar-ny kot od dawna utożsamiany był z nadnaturalnymi mocami. W starożytnym Egipcie czczono Bast, boginię przybierającą postać czarnego kota, w Europie zaś koty wręcz tradycyjnie kojarzono z czarną magią. Czarny kot w roli domowego demona wiedźmy często pojawia się w podaniach ludowych i książkach fabularnych; wiele źródeł podaje również, iż często wierzono, że czar-ny kot jest tak naprawdę samą wiedźmą ukrywającą się w zwierzęcej postaci.
(fragment książki)
Popularnie i naukowo
Czarny kot na szczęście piątek trzynastego
Harry Oliver
Czarne koty i prima aprilis.
Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu?
przeł. Jakub Góralczyk cena 29,90 zł
Harry Oliver
Czarne koty i prima aprilis.
Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu?
przeł. Jakub Góralczyk cena
13 bezpłatna infolinia 800 42 10 40 www.wydawnictwoliterackie.pl
This is a SEO version of KurierWL_1_2011. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »